Domestic Events

NZ Secondary Schools Netball Champs

Established in 1993, the New Zealand Secondary Schools (NZSS) Netball Champs is one of the most hotly contested annual tournaments on the Netball New Zealand calendar. The event provides an opportunity for the best secondary school teams from the Upper North Island, Lower North Island and South Island to go head-to-head in a battle for the trophy.

Date: Tuesday 10 – Friday 13 October 2017

Venue: Energy Events Centre, Rotorua

Draw & Results

Live Scoring

Tuesday 10th Oct

Time Team 1 Team 2 Live Scoring
9.30am St Hilda's Collegiate Queen Margaret College Click here
9.30am Mt Albert Grammar Ashburton College Click here
10.40am Epsom Girls Grammar St Mary's College Click here
10.40am St Andrew's College St Paul's Collegiate School Click here
11.50am Palmerston North Christchurch Click here
11.50am Howick College Saint Kentigern College Click here
1.00pm Manukura Waikato Diocesan Click here
1.00pm St Margaret's College Sacred Heart College, Lower Hutt Click here
2.10pm St Hilda's Collegiate Mt Albert Grammar Click here
2.10pm Queen Margaret College Ashburton College Click here
3.20pm St Mary's College St Andrew's College Click here
3.20pm Epsom Girls Grammar St Paul's Collegiate School Click here
4.30pm Saint Kentigern College Christchurch Click here
4.30pm Palmerston North Howick College Click here
5.40pm Manukura St Margaret's College Click here
5.40pm Waikato Diocesan Sacred Heart College, Lower Hutt Click here

Wednesday 11th Oct

Time Team 1 Team 2 Live Scoring
9.00am St Andrew's College Epsom Girls Grammar Click here
9.00am St Paul's Collegiate School St Mary's College Click here
10.10am Ashburton College St Hilda's Collegiate Click here
10.10am Queen Margaret College Mt Albert Grammar Click here
11.20am Manukura Sacred Heart College, Lower Hutt Click here
11.20am Waikato Diocesan St Margaret's College Click here
12.30pm Saint Kentigern College Palmerston North Click here
12.30pm Howick College Christchurch Click here
2.50pm St Paul's Collegiate School
Queen Margaret College Click here
2.50pm Ashburton College St Andrew's College Click here
4.00pm Sacred Heart College
Palmerston North Girls' High School
Click here
4.00pm Christchurch Girls' High School St Margaret's College Click here
5.10pm Epsom Girls' Grammar School St Hilda's Collegiate School Click here
5.10pm Mount Albert Grammar School St Mary's Wellington
Click here
6.20pm Manukura Saint Kentigern College Click here
6.20pm Howick College Waikato Diocesan School for Girls Click here

Thursday 12th Oct

Time Team 1 Team 2 Live Scoring
9.30am St Paul's Collegiate School St Margaret's College Click here
9.30am Sacred Heart College St Andrew's College Click here
10.40am Ashburton College Palmerston North Girls' High School Click here
10.40am Christchurch Girls' High School Queen Margaret College Click here
11.50am Mount Albert Grammar School Saint Kentigern College Click here
11.50am Howick College St Hilda's Collegiate School Click here
1.00pm Epsom Girls' Grammar School Waikato Diocesan School for Girls Click here
1.00pm Manukura St Mary's Wellington Click here
2.10pm St Margaret's College Queen Margaret College Click here
2.10pm Palmerston North Girls' High School St Andrew's College Click here
3.20pm Sacred Heart College Ashburton College Click here
3.20pm Christchurch Girls' High School St Paul's Collegiate School Click here
4.30pm Saint Kentigern College St Mary's Wellington Click here
4.30pm Howick College Epsom Girls' Grammar School Click here
5.40pm Waikato Diocesan School for Girls
St Hilda's Collegiate School Click here
5.40pm Manukura Mount Albert Grammar School Click here

Friday 13th Oct

Time Team 1 Team 2 Live Scoring
9.00am Queen Margaret College Palmerston North Girls' High School Click here
9.00am St Andrew's College Christchurch Girls' High School Click here
10.10am St Paul's Collegiate School Sacred Heart College Click here
10.10am St Margaret's College Ashburton College Click here
11.20am Waikato Diocesan School for Girls Mount Albert Grammar School Click here
11.20am St Mary's Wellington St Hilda's Collegiate School
Click here
12.30pm Manukura Epsom Girls' Grammar School Click here
1.40pm Howick College Saint Kentigern College Click here

Tournament Selection

Tournament Team

Jessica Allan - St Andrew’s College
Tayla Earle - Saint Kentigern College
Ashleigh - Garner Saint Kentigern College
Maddy Gordon - Mount Albert Grammar School
Tori Kolose - Saint Kentigern College
Tamara Leoni - Epsom Girls Grammar School
Kate Littlejohn - St Paul’s Collegiate School
Iva Livani - Howick College
Grace McLean - Queen Margaret College
Ainsleyana Puleiata - St Mary’s Wellington
Renee Savai’inaea - St Mary’s Wellington
Leehava Saverio - Howick College
Greer Sinclair - Epsom Girls Grammar School
Diahn Tepania-Strickland - Manukura
Saviour Tui - St Mary’s Wellington
Nanise Waqaira - Howick College

Shooter of the Tournament
Saviour Tui - St Mary’s Wellington
Midcourter of the Tournament
Tori Kolose - Saint Kentigern College
Defender of the Tournament
Nanise Waqaira - Howick College

Final Standings

1 Howick College
2 Saint Kentigern College
3 Manukura
4 Epsom Girls' Grammar School
5 Waikato Diocesan School for Girls
6 Mount Albert Grammar School
7 St Mary's Wellington
8 St Hilda's Collegiate School
9 St Paul's Collegiate School
10 Sacred Heart College, Lower Hutt
11 St Margaret's College
12 Ashburton College
13 Palmerston North Girls' High School
14 Queen Margaret College
15 St Andrew's College
16 Christchurch Girls' High School